The AIF Project

William Edmund MOORHOUSE

Date of birth12 March 1882
Place of birthTraralgon, Victoria
ReligionChurch of England
OccupationMinister of religion
AddressArmadale, Victoria
Marital statusWidower
Age at embarkation35
Height5' 10"
Weight186 lbs
Next of kinFather, Rev T Moorhouse, Cheltenham, Victoria
Previous military serviceNil (previously rejected 2 September 1917, on account of tachycardia)
Enlistment date20 December 1917
Rank on enlistmentCaptain
Unit nameChaplains' Corps
Embarkation detailsUnit embarked from Melbourne, Victoria, on board HMAT A38 Ulysses on 22 December 1917
Rank from Nominal RollChaplain
Unit from Nominal RollChaplains' Department
Promotions

Captain


Promotion date: 20 December 1917

FateReturned to Australia 23 June 1919
Discharge date30 August 1919
Other details

War service: Western Front

Commenced return to Australia on board HT 'Orita', 23 June 1919; disembarked Melbourne, 6 August 1919; appointment terminated (discharged), 30 August 1919.

Medals: British War Medal, Victory Medal
Miscellaneous detailsAppointment for continuous service.

Print format